Za jedan sat trčanja od Makarske do vrha Biokova, 2012/05/27

Hrvatski

Brdska utrka Makarska – Vošac 2012: Za jedan sat trčanja od Makarske do vrha Biokova

U subotu, 26. svibnja, održana je Peta međunarodna brdska utrka Makarska – Vošac u organizaciji Atletskog kluba Sv. Marko iz Makarske. Startna linija je bila na gradskoj rivi ispred glavnog mula (0,8 metara nadmorske visine), a cilj na biokovskom vrhu Vošac (1422 m nm). Da podsjetimo, smjer trčanja dug 8,6 kilometara, većim dijelom uskim i nepristupačnim stazama, s visinskom razlikom od 1421 metar, čini ovu utrku jednom od najtežih u Europi. S obzirom da u sklopu održavanja brdskih utrka u Hrvatskoj, ova tradicionalna brdska utrka Makarska-Vošac spada u jednu od najtežih te vrste u državi, kao takva svojim karakteristikama može konkurirati za održavanje europskog i svjetskog prvenstva u planinskom trčanju. Ovogodišnja utrka Makarska - Vošac ujedno je bila i prvenstvo Hrvatske u planinskom trčanju i izborna utrka za reprezentaciju Hrvatske u planinskom trčanju, čime je i njezin značaj veći.

Ručak za sve sudionike (za koji je ove godine bila zadužena udruga Makarski Marendin), kao i program proglašenja pobjednika uz dodjelu nagrada i priznanja. organizirani su po dolasku na cilj u Planinarskom domu Vošac. Pobjednici u ukupnom poretku za muškarce su: prvo mjesto Nikola Mikulić iz atletskog kluba Agram iz Zagreba sa rezultatom 1:01:13, drugo mjesto Marin Koceić iz atletskog kluba Solin iz Splita sa rezultatom 1:02:26 i treće mjesto Marinko Duka iz atletskog kluba Solin sa rezultatom 1:06:28. U ukupnom poretku za žene prvo mjesto je osvojila Barbara Belušić iz atletskog kluba Istra Pula sa rezultatom 1:10:13, drugo mjesto osvojila je Nikolina Šustić sa rezultatom 1:15:25, a treća je dotrčala Danijela Černić sa rezultatom 1:25:10.

Medalje i  novčane nagrade dodjelili su Aleksandar Jakir, predsjednik Upravnog vijeća Javne ustanove Park prirode Biokovo, Nenad Bekavac - ravnatelj JU Parka prirode, Matko Šabić u ime sponzora ,,Ožujsko", Ognjen Radić, predsjednik Atletskog kluba Sveti Marko Makarska i Lenka Paunović, tajnica Atletskog kluba Sveti Marko Makarska. Za državno  prvenstvo hrvatske medalje je dodijelio Siniša Egotić, direktor i izbornik Hrvatske reprezentacije. Za AK Sv. Marko nastupilo je 7 atletičara koji su osvojili sveukupno  5 odličja. Ante Bašković osvojio je zlatnu medalju u konkurenciji  kadeta, Tea Vela osvojila je zlatnu medalju u konkurenciji kadetkinja, Matea Katavić osvojila je srebrenu medalju u konkurenciji kadetkinja i Ivana Ursić brončanu medalju u konkurenciji kadetkinja. U konkurenciji seniorki, srebrenu medalju osvojila je Martina Novosel. Od ostalih atletičara kluba Sv. Marko 4. mjesto osvojila je Mandalena  Bašković u kadetskoj konkurenciji, a 7. mjesto osvojio je Josip Paunović  u seniorskoj konkurenciji.

Ovogodišnje  natjecanje se održalo uz pomoć Javne ustanove Parka prirode Biokovo (koja je istodobno obilježila i Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u RH, s ciljem podizanja svijesti javnosti o važnosti očuvanja prirode i okoliša, kao i zdravog načina života),  Turističke zajednice Makarska, Hoteli Makarska, Vodovod Makarska, Grad   Makarska, Zagrebačka pivovara, Mesna industrija Pivac, Konzum, Gorska služba  spašavanja Makarska, udruga Extrem, DVD Makarska, Hitna pomoć Makarska  te mnogih drugih volontera.

Uz tradicionalni uspon na Biokovo koji će se održati 3. lipnja u organizaciji HPD "Biokovo", ovo je još jedna u nizu aktivnosti koja potiče ljude na uživanje u prirodi i svim blagodatima Biokova.